18. 10. 2020

Na hory jedině se #zachrankaapp v kapse!

Jedeš na hory? A bereš s sebou svůj mobil? Pokud jsi odpověděl/a dvakrát ANO, je jasné, že ti nemůže v telefonu chybět aplikace Záchranka. Snad ji nikdy nebudeš potřebovat…ale co kdyby?

Jak aplikaci Záchranka stáhnout a nastavit

Appku si zdarma stáhneš v Google Play, AppStore nebo Huaweii AppGalellery. Poté, co se ti instaluje, ji musíš ještě otevřít a napsat do ní pár údajů – jak se jmenuješ a jaké je tvé telefonní číslo.

Pak požádáš o ověření telefonu a přijde ti SMS se 4místným kódem, který do appky zadáš. Pokud máš nějaká zdravotní omezení, můžeš je uvést v záložce „Můj profil“. A je to, appka je připravena k použití… No jo, ale kdy ji budeš potřebovat?

Podrž nouzové tlačítko a pomoc je na cestě Je to prosté.

Vidíš, jak někdo spadl na sjezdovce a zlomil si nohu? Narazil jsi při sjezdu hlavou do stromu a nemůžeš se postavit na nohy? Pokud se něco stane tobě nebo komukoliv ve tvém okolí a budeš potřebovat pomoc záchranářů, neváhej, otevři aplikaci a stiskni nouzové tlačítko 155.

Musíš ho podržet aspoň 3 vteřiny, dokud paprsek neoběhne celý červený kruh. V tu chvíli se na nejbližší horskou službu a zdravotnickou záchrannou službu odešle tvá přesná GPS poloha, ale taky všechny údaje, které sis v aplikaci vyplnil/a. Následně appka nabídne hovor na linku 155. Dáš volat a na druhé straně se ozvou operátoři tísňové linky, kteří už mají info z aplikace. Domluví se s tebou na dalším postupu při tvé záchraně nebo pomoci ostatním.

Chci si to zkusit! Ale jak?

Máš obavy, že až to bude naostro, nebudeš vědět, jak na to? I na to vývojáři mysleli. Stačí si zapnout testovací režim. Najdeš ho v levém horním rohu aplikace, po zapnutí bude nouzové tlačítko namísto červené barvy oranžové a můžeš si s ním nanečisto zkusit přivolat pomoc. Neboj, záchranářům nezavoláš, na druhé straně se ozve robot, který ti potvrdí, že máš vše nastaveno správně.

Na co dalšího se ti Záchranka hodí?

V aplikaci je spousta dalších funkcí, které bys mohl/a někdy potřebovat. Pokud nejsi zraněný/á, ale potřebuješ jen horskou službu, stačí stisknout tlačítko „Horská služba“ vpravo dole, k využití je tohle tlačítko třeba v případě, že se ztratíš na horách.

V appce najdeš taky návod první pomoci, ze kterého se můžeš spoustu naučit. V záložce „Lokátor“ tě může aplikace navigovat k nejbližší pohotovosti a pohotovostní lékárně nebo AED. Aplikace funguje skvěle taky v lese, ve městě, zkrátka kdekoliv… dokonce na slovenských horách, v Rakousku a Maďarsku. A to bez jakéhokoliv přenastavování. Super, ne?

Tak víš co, nezahraješ si tak trochu na všeználka a neřekneš o tom i vašim? Jestli appku nemají, určitě by se jim taky hodila. Ať jste v bezpečí celá rodina! Víc info najdeš na www.zachranka.app nebo na FB @zachrankaapp či IG @aplikacezachranka.

Všechny zajímavosti Sorry, your browser does not support inline SVG.
>