15. 10. 2020

Dodržujte pravidla bezpečného lyžování. Pomůžete záchranářům i sami sobě

Blíží se zimní sezóna, horská služba proto vyzývá rodiče, děti, jejich babičky, dědečky… Prostě všechny milovníky hor k tomu, aby si před první lyžovačkou zopakovali základní pravidla bezpečného pohybu na svahu. Společně můžeme zabránit zbytečným úrazům, pokaženým dovoleným, ale hlavně pomůžeme sobě a horským záchranářům.

10 minut a všechno může být jinak! 

 „Úplně postačí když uděláte svým dětem rychlokurz bezpečného pohybu na sjezdovce pomocí obrázků nebo vtipné simulace,“ radí ředitel Horské služby Patrik Jakl a dodává, že to každý rodič zvládne pod svahem během deseti minut. 

Pravidla lyžování do každé rodiny 

Dnes už je skoro v každém lyžařském areálu umístěno desatero bezpečného pohybu na sjezdovce. Setkáte se s ním u nástupiště na vlek nebo lanovku. Najdete ho i na webu Horské služby

A co se v pravidlech dozvíte? Mluví se v nich o 

  • ohleduplnosti, 
  • rychlosti jízdy, 
  • způsobu předjíždění, 
  • zastavování, 
  • chůzi po sjezdovce, 
  • respektování značek, 
  • ale i o první pomoci, když uvidíte nehodu. 

„Kdybych měl shrnout princip bezpečného pohybu na sjezdovce do jedné věty, řeknu: nejezděte jako blázni, noste helmy a buďte k sobě ohleduplní,“ uvádí hlavní metodik Horské služby Pavel Horký. 

Věděli jste, že rychlost lyžaře dosáhne až…

Dalo by se říci, že rychlost některých lyžařů se blíží rychlosti aut. Běžně se jezdí rychlostí 40 až 80 km/h. Tudíž se nemůžeme divit, že se na svahu stávají i vážná zranění. 

Nejčastějším úrazem na lyžích je poranění kolenních vazů, na snowboardu je to pak zlomené zápěstí. Hlavní příčiny úrazů, na které si ale můžete dát pozor, jsou dvě – přecenění vlastních schopností a srážka s jiným lyžařem. 

Splňte horské službě jedno přání

Záchranáři už několik let po sobě vyjíždí k čím dál vyššímu počtu úrazů. V posledních letech jich je kolem 7 až 8 tisíc ročně. Přitom by jich nemuselo být tolik. 

„Moc bychom si přáli, aby počty úrazů nestoupaly. Zatím se to ale nedaří. Myslím, že by nám v tom mohli pomoci právě děti a jejich rodiče, protože tvoří nejpočetnější skupinu lyžařů. A také proto, že děti jsou na sjezdovkách nejzranitelnější,“ apeluje na rodiny ředitel horoslužebníků Patrik Jakl. 

Na co před jízdou nezapomínat? 

Mimo dodržování pravidel pohybu na sjezdovkách, je podstatná také správná výbava. Nošení přileb při sjezdovém lyžování nebo snowboardingu je v Česku do 18 let povinné. I když přilbu nosí dnes už většina, mezery má český lyžařský národ stále mezi seniory.

„Bylo by fajn, aby děti trochu potrápily své babičky a dědečky v tom dobrém slova smyslu a dokola jim opakovaly, že by měli také nosit přilbu. A když se budou napříč generacemi používat i chrániče páteře, budeme opravdu moc rádi. Chránit hlavu a páteř je zkrátka nejdůležitější,“ zdůrazňuje horský metodik Pavel Horký. I proto Horská služba podporuje projekt www.bezpecnenasjezdovce.cz, který se hravou formou snaží dětem a jejich rodičům přiblížit pravidla pohybu na sjezdovkách.

Všechny zajímavosti Sorry, your browser does not support inline SVG.
>